Gry planszowe online

Gry planszowe online – jak poradzić sobie w sytuacji, gdy nie mamy z kim zagrać? 

Na ratunek spieszy Internet! Jeśli chodzi o możliwość gry w gry planszowe online, mamy do wyboru mamy następujące możliwości: 

  • korzystanie z aplikacji dedykowanych na telefony komórkowe
  • granie poprzez portale internetowe

1. Aplikacje dedykowane urządzeniom mobilnym

Znane i lubiane gry planszowe, przeniesione do świata cyfrowego w formie aplikacji, umożliwiając grę online:

Cywilizacja

 

Doskonała gra strategiczna, wysoki próg wejścia i duży stopień złożoności. Możliwe jest ranie zarówno na komórkach, jak i na pc. Szczegóły na stronie wydawcy. Dodatkowo gra w wersji darmowej – choć  jest dostępna na Board Games Arena.

Small World 2 – Aplikacje w Google PlaySmallworld 2

Najnowsza wersja popularnej gry planszowe już dostępna na urządzenia mobilne. Działa świetnie, i do tego jej cena nie odstrasza.

Spirit Island

Świeża rzecz, wersja cyfrowa złożonej, wysoko ocenianej gry planszowej. Dostępna od niedawna na platfromie Steam.

2. Gry planszowe w internecie

W sieci znajduje się kilka miejsc, w których można zagrać w gry planszowe online. Można je podzielić w zasadzie na planszówki przeniesione w sposób klasyczny, z widokiem z góry, w dwóch wymiarach. Najpopularniejszym, i największym portalem umożliwiającym granie w ten sposób jest Board Game Arena. Ostatnimi czasy popularności nabierają rozwiązania, które prezentują gry planszowe w ujęciu trójwymiarowym – i tutaj należy wymienić Tabletop Simulator oraz Tabletopia. Pełna lista poniżej:

Board game arena

Ilość gier – 175
Większość gier darmowa!

Kobieta i planszówki: Epoka Kamienia (Stone Age)Znakomita większość gier udostępniana jest do zagrania za darmo, po przejściu rejestracji. Dodatkowo gry są oskryptowane, ułatwiając i automatyzując różne procesy zachodzące w trakcie grania. Pozwala to na odciążenie umysłu od obliczeń 🙂 

Mamy możliwość grania w trybie rzeczywistym oraz w trybie turowym (tryb turowy zawiera dodatkowe rodzaje rozgrywki, regulujące czas trwania ruchów). Każda z gier jest przedstawiona w klasyczny sposób dwuwymiarowy, zawierając zeskanowane obrazy plansz, kart etc.

Platforma ta przyjęła model subskrypcyjny, przy czym dostęp do najnowszych (czy też, zdaniem BGA, najlepszych) gier jest ograniczony – założyć rozgrywkę może tylko właściciel konta premium (płatnego), natomiast dołączenie do istniejących gier nie wymaga wnoszenia opłat. Bardzo popularna platforma.

 

 

Yucata

Ilość gier – ponad 100

Wszystkie gry darmowe!

Po rejestracji mamy możliwość korzystania z wszystkich gier zgromadzonych w serwisie. Graficznie wypada nieźle, choć do Board Game Arena nieco brakuje, zwłaszcza jeśli chodzi o animacje. W każdym razie sporo solidnych tytułów, zwłaszcza polecam Machi Koro (w wersji międzynarodowej gra znana jako Metropolia)!

Tabletopia

Ilość gier – ponad 800
Część gier darmowa, większość płatna

Tabletopia to zbiór gier przeniesionych w środowisko trójwymiarowe. Generalnie najpopularniejsze tytuły wymagają wniesienia opłaty w formie subskrypcji, z niewielkimi wyjątkami. Może się  zdarzyć, że gry dostępne w wersji dla jednej czy dwóch osób są darmowe, natomiast dla większej ilości graczy są płatne.

Zasadniczo gry obecne na Tabletopii są oficjalną wersją, zatwierdzoną przez twórców / wydawców. Są również oskryptowane, czyli automatycznie wykonują pewne operacje i czynności wykonywane w ramach mechanik konkretnych tytułów.

Bez wcześniejszej znajomości zasad gier dość trudno rozpocząć rozgrywkę, zawsze można jednak liczyć na społeczność graczy, którzy oferują grę wraz z nauką zasad.

 

Tabletop Simulator

Dostępny na Steam.  Największa ilość gier planszowych przeniesionych w środowisko 3d, tworzonych także przez społeczność.

Tabletop Simulator można określić jako bezpośredniego konkurenta wspomnianej wyżej Tabletopii, jako że obie platformy oferują gry planszowe w środowisku trójwymiarowym. Aby korzystać z Tabletop Simulator, należy ściągnąć aplikację z serwisu Steam. Obligatoryjnie jest to oprogramowanie płatne. Dodatkowo istotnym jest, iż gry i wersje istniejących w rzeczywistości gier dodawane są przez społeczność graczy. Prowadzi to do sytuacji w której jest mnóstwo dostępnych wersji danej gry – na szczęście system oceniania pozwala filtrować sprawdzone wersje. Jeśli głębiej pogrzebiemy w społeczności graczy, dowiemy się, iż głównym forum społeczności jest aplikacja Discord, który jednocześnie służy jako komunikator podczas rozgrywek. Na kanałach discorda znaleźć można fora, na których dostępne są gry, niebędące dostępne oficjalnie do Tabletop Simulator! Chodzi głównie o najnowsze lub rzadkie tytuły.

Tabletop Simulator to platforma „sandbox”, czyli istnieje pełna dowolność działań w wirtualnej rzeczywistości. Można wręcz przewrócić stolik, rozrzucić wszystkie pionki itd. Formuła „sandbox” i niepełne oskryptowania gier wymaga od graczy znajomości wszystkich zasad, regulujących przebieg danej gry. Jednak prężna i przyjazna nowym graczom społeczność to wielka zaleta tej platformy. W świetle powyższych faktów, wniesienie jednorazowej, początkowej opłaty za użytkowanie Tabletop Simulator wydaje się niewielkim kosztem, tym bardziej, że często można trafić na promocje typowe dla Steam, czyli -50%.

 

BrettspielWelt

Ilość gier – ponad 50
Wszystkie gry darmowe!
Imperial - Interface Guide * BrettspielWelt - Online Portal für ...

.Wszystkie gry darmowe!

Boite a Jeux

Ilość gier – ponad 60
Wszystkie gry darmowe!

Happy Meeple

Ilość gier – ponad 10
Wszystkie gry darmowe!
Play board games online